Verifikace: Historie pojmu

Z Encyklopedie lingvistiky
Přejít na: navigace, hledání

Verifikace (či verifikační princip) je základním postulátem logického pozitivismu, prosazovaného především členy Vídeňského kroužku mezi lety 1920 až 1960. Jedná se o postoj, podle kterého je význam věty určen specifikami kroků, nutných k ověření jeho pravdivosti (Honderich 1995). V jistém smyslu se tím tedy myslí, že smysl věty je totožný se způsobem, kterým ověřujeme její pravdivost či nepravdivost – věta má smysl pouze tehdy, je-li takové určení možné (Carnap 1968). Dílčí výroky se pak rozpadají na dvě kategorie: syntetické (jejich pravdivost je ověřitelná empirickým pozorováním) a analytické, které jsou pravdivé a priori.

Historie pojmu

Formulace verifikačního principu byla inspirována především klasickou prací Ludwiga Wittgensteina Traktát logicko-filozofický, její kořeny však sahají daleko hlouběji – až k pracím autorů, jako je David Hume, Auguste Comte či Ernest Mach (Honderich 1995; Fajkus 2005).
Různé variace verifikacionistických postojů specifických pro logický pozitivismus pak byly formulovány členy Vídeňského kroužku, zejména Rudolfem Carnapem, Alfredem J. Ayerem, Moritzem Schlickem, Otto Neurathem a dalšími. Rudolf Carnap ve svých pozdějších pracích zmírňuje požadavek silné verifikace (úplná verifikace je podle něj v praxi nemožná) na požadavek verifikace slabé, tedy založené na principu testovatelnosti (srov. např. Carnap 1968).

Bibliografie

  • Ayer, Alfred Jules. 1971. Language, Truth and Logic. Suffolk: Pelican Books.
  • Carnap, Rudolf. 1968. „Testovatelnost a smysl.“ In Problémy jazyka a vědy: výbor prací Rudolfa Karnapa. Praha: Nakladatelství Svoboda.
  • Honderich, Ted. 1995. „Logical Positivism; Verification Principle.“ In The Oxford Companion to Philosophy, 507–508; 898. New York: Oxford University Press.
  • Fajkus, Břetislav. 2005. Filozofie a metodologie vědy: vývoj, současnost a perspektivy. Praha: Academia.
  • Kuhn, Thomas Samuel. 2008. Struktura vědeckých revolucí. Praha: Oikoymenh.
  • Popper, Karl. 1997. Logika vědeckého poznání. Praha: Oikoymenh.
  • Quine, Willard van Orman. 2006. „Dvě dogmata empirismu.“ In Vybrané články k ontologii a epistemologii. Plzeň: Západočeská Univerzita v Plzni.


Autor hesla


Karel Vranovský (2014)


Garant hesla


Lukáš Zámečník

Jak citovat heslo „Verifikace: Historie pojmu“


Vranovský, Karel. 2014. „Verifikace: Historie pojmu.“ Encyklopedie lingvistiky, ed. Kateřina Prokopová. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci. http://oltk.upol.cz/encyklopedie/index.php5/Verifikace:_Historie_pojmu

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Nástroje