Thomas Samuel Kuhn: Dopad a kritika

Z Encyklopedie lingvistiky
Přejít na: navigace, hledání

Thomas Samuel Kuhn (1922–1996) se stal jedním z nejvýznamnějších filozofů 20. století. Jeho kniha The Structure of Scientific Revolutions (prvně vydána 1962) se stala průlomovou prací v oblasti filozofie vědy.

Obsah

Dopad a kritika

Především z počátku vyvolala Kuhnova teorie mezi filozofy rozsáhlou kritiku, která se teprve časem uklidnila. Kritici se zaměřili především na tvrzení o vývoji vědy a také na tvrzení o nesouměřitelnosti. Argumentem byl především fakt, že v případě nesouměřitelnosti se nejedná o signifikantní problém. I přes kritiku se však Kuhnova teorie stala velmi úspěšnou a vlivnou jak ve filozofii, tak i v jiných vědeckých odvětvích.
Stephen Toulmin (1970) poukázal také na fakt, že změny ve vědě nejsou tak razantní a dramatické, jak se domnívá Kuhn. K tomu se odehrávají vcelku často. Je zřejmé, že by se tato kritika dala označit pouze za úvahu v rámci vývoje normální vědy a nikoli vědecké revoluce. Nicméně to vyvolává další kritiku, jelikož Kuhn nevytvořil kritéria, jak porovnat komponenty, které vystihují paradigma od ne-paradigmatu. Kuhn také vynechává objevy DNA a objevy na molekulární úrovni. V jeho případě je pobídkou pro revoluci krize na základě anomálií, což není příklad DNA ani molekulární biologie, a přesto nás k nim normální věda dovedla, aniž bychom některé znalosti o nich byli schopni předem predikovat, jak by v případě jednoho paradigmatu mělo být možné.

Přestože byla Kuhnova teorie dnes upozaděna, stále existuje značný počet jejích zastánců, kteří ji nadále rozvíjejí. Ustálená škola, která by jeho odkaz prohlubovala, však nevznikla. I tak je ale Kuhn bezpochyby jedním z nejvýznamnějších filozofů a historiků vědy 20. století.

Literatura

  • Bird, Alexander. „Thomas Kuhn.“ In The Stanford Encyclopedia of Philosophy (Fall 2013 Edition), ed. Edward N. Zalta. Dostupné z: http://plato.stanford.edu/archives/fall2013/entries/thomas-kuhn/.
  • Bogen, Jim. „Theory and Observation in Science.“ In The Stanford Encyclopedia of Philosophy (Spring 2013 Edition), ed. Edward N. Zalta. Dostupné z: http://plato.stanford.edu/archives/spr2013/entries/science-theory-observation/.
  • Fajkus, Břetislav. 2005. Filosofie a metodologie vědy: Vývoj, současnost a perspektivy. Praha: Academia.
  • Kuhn, Thomas Samuel. 1962/1970a. The Structure of Scientific Revolutions. 2. vyd. Chicago: University of Chicago Press.
  • Toulmin, Stephen. 1970. „Does the distinction between normal and revolutionary science hold water?“ In Lakatos a Musgrave 1970, 39–45.
  • Veselý, Vítězslav. 2012. Paradigma. In Encyklopedie lingvistiky, ed. Kateřina Prokopová. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci. Dostupné z: http://oltk.upol.cz/encyklopedie/index.php5/Paradigma.


Autor hesla

Jaromír Škoda (2014)


Garant hesla

Lukáš Zámečník

Jak citovat heslo „Thomas Samuel Kuhn: Dopad a kritika“

Škoda, Jaromír. 2014. „Thomas Samuel Kuhn: Dopad a kritika.“ Encyklopedie lingvistiky, ed. Kateřina Prokopová. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci. http://oltk.upol.cz/encyklopedie/index.php5/Thomas_Samuel_Kuhn:_Dopad_a_kritika

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Nástroje