Frazeologie: Historie

Z Encyklopedie lingvistiky
Přejít na: navigace, hledání

Frazeologie je věda, která se zabývá studiem a popisem frazémů a idiomů. K těm se řadí např. rčení, přísloví, pořekadla či pranostiky. Jako samostatná jazykovědná disciplína existuje od druhé poloviny 20. století a spadá do oblasti lexikologie. Je úzce spjata s dalšími lingvistickými disciplínami, např. se syntaxí, morfologií, onomastikou, fonologií, stylistikou, rétorikou, dialektologií, etymologií či sémiotikou.

Historie

Výraz frazeologie je odvozen z řeckého slova пгразео, tj. oznamuji, říkám. Předchůdce frazeologie lze zaznamenat již v době antiky, kdy se tehdejší učenci zaobírali rozborem rozličných přísloví a výroků slavných osobností. První použití pojmu frazeologie je možné dohledat v řecko-latinském slovníku Michaela Neandera Phraseologia isocratis grecolatina, který byl vydán v roce 1558. V dnešním slova smyslu se pojem frazeologie v Evropě objevil a začal používat v 18. století. Jako samostatná vědní disciplína byla frazeologie definována švýcarským lingvistou Charlesem Ballyem, žákem Ferdinanda de Saussura, a to v jeho práci Traite de stylistique francaise (1909).
Ve 20. století se pak frazeologie jako relativně mladá jazykovědná disciplína začala dostávat do popředí jazykovědných zkoumání; v českém kontextu je frazeologické bádání spojeno především se jmény Václava Flajšhanse či Jaroslava Zaorálka. Ten ve svém díle Lidová rčení (1947) vůbec poprvé zmínil existenci nevětných frazémů. Ve druhé polovině 20. století se studiu frazeologie věnoval zejména František Čermák.

Bibliografie

  • Čechová, Marie. 2012. Řeč o řeči. Praha: Academia.
  • Čermák, František. 2007. Frazeologie a idiomatika česká a obecná. Praha: Karolinum.
  • Čermák, František. 1983, 1988, 1994. Slovník české frazeologie a idiomatiky, ed. Jiří Hronek. Praha: Academia.
  • Čermák, František. 1982. Idiomatika a frazeologie češtiny. Praha: Karolinum.
  • Filipec, Josef a František Čermák. 1985. Česká lexikologie. Praha: Academia.
  • Holič, Štefan. 1999. Vybrané kapitoly zo štylistiky, frazeológie a rétoriky. Nitra: Jubilant.
  • Höppnerová, Věra. 2006. „Specifika odborných frazeologismů.“ Acta Oeconomica 14 (4).
  • Kedron, Katerina. 2010. Genderové aspekty v jazyce. Brno. (Disertační práce Filozofické fakulty Masarykovy univerzity). Dostupné z: < http://is.muni.cz/th/70723/ff_d/>.
  • Klégr, Aleš. 207. Tezaurus jazyka českého: Slovník českých slov a frází souznačných, blízkých a příbuzných. Praha: Nakladatelství Lidové noviny.
  • Ládková, Lenka. 1995. „Současná frazeologie.“ Natura 3.
  • Mlacek, Jozef. 1984. Slovenská frazeológia. Bratislava: Slovenské pedagogické nakladatel’stvo.
  • Pavlík, Radoslav. 2006. Elements of Sociolinguistics. Bratislava: Univerzita Komenského.


Autorka hesla


Denisa Földešiová (2014)


Garant hesla


Jan Andres


Jak citovat heslo „Frazeologie: Historie“


Földešiová, Denisa. 2014. „Frazeologie: Historie.“ Encyklopedie lingvistiky, ed. Kateřina Prokopová. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci. http://oltk.upol.cz/encyklopedie/index.php5/Frazeologie:_Historie

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Nástroje