Experiment : Metody experimentu

Z Encyklopedie lingvistiky
Přejít na: navigace, hledání

Experiment je soubor pozorování určité skupiny (vzorku), které je prováděno za účelem verifikace či falzifikace hypotézy a při němž je manipulováno s podmínkami, za kterých experiment probíhá. Vědecky relevantní experiment má být přesně popsaný (popis výběru vzorku, podmínky, za nichž probíhal, užité metody či postupy ad.) (Hendl 2005, 2012). Aby bylo možné ověřit výsledky experimentu, měl by být experiment opakovatelný.


Obsah

Metody experimentu

Porovnání (komparace)

Porovnání se nejčastěji provádí tak, že se v experimentální skupině nejdříve provede měření všech uvažovaných proměnných a poté dojde ke změně podmínek experimentu. Z následného výsledku měření se usuzuje, jaký efekt měla změna podmínek na cílové proměnné (srov. Příklad 1).
Pro spolehlivé porovnání výsledků experimentální a kontrolní skupiny se užívá tzv. matching (vyrovnávání), při němž jsou k sobě přiřazeni podobní jedinci z obou skupin (např. jedinci stejného pohlaví, věku, váhy atd.). Jistý problém představuje stanovování těch hodnot a charakteristik, v nichž se musejí jedinci shodovat.

Randomizace

Randomizací se nazývá proces náhodného zařazování do skupin. Povedeme-li randomizovaný výběr, zabráníme vlivu lidského faktoru (ať už vědomému, či nevědomému) na rozřazení, zajistíme tak tedy objektivitu zařazení do určité skupiny.

Opakování (replikace)

Vědecky relevantní experiment by měl být replikovatelný kvůli možnosti ověření výsledků. V sociálních vědách je často nemožné opakovat pokus přesně tak, jak byl proveden poprvé. Ke zvýšení možnosti opakovatelnosti pokusu je třeba přesně stanovit kritéria experimentu (např. kritéria pro výběr vzorku). Replikace slouží také k posouzení náhodnosti změn u měřených veličin, z čehož lze usuzovat na přesnost měření.


Bibliografie

  • Hendl, Jan. 2005. Kvalitativní výzkum: základní metody a aplikace. Praha: Portál.
  • Hendl, Jan. 2012. Přehled statistických metod zpracování dat. Praha: Portál.
  • Magnello, Eileen. 2010. Statistika. Praha: Portál.
  • Searle, John. 1980. „Minds, Brains, and Programs.“ In Behavioral and Brain Sciences 3: 417–457.
  • Walker, Ian. 2013. Výzkumné metody a statistika. Praha: Grada.


Autorka hesla


Andrea Jašíčková (2014)


Garant hesla


Radek Čech


Jak citovat heslo „Experiment“


Jašíčková, Andrea. 2014. „Experiment.“ Encyklopedie lingvistiky, ed. Kateřina Prokopová. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci. http://oltk.upol.cz/encyklopedie/index.php5/Experiment

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Nástroje