Dedukce: Charakteristika pojmu
Slovo dedukce pochází z latinského deductio = odvození. Jedná se o jednu z mnoha obecných vědeckých metod, užívaných nejen v lingvistice.
Obsah |
Obecná charakteristika
Metoda obecně je způsob, jak dosáhnout stanoveného cíle, systematický postup uplatňovaný při poznávání předmětu zkoumání, který má určitý teoretický základ. Obecnými metodami jsou např.: analogie, analýza, dedukce, experiment, indukce, pozorování, syntéza (Horyna et al. 1998, 267, heslo Metoda).
Vědecká teorie vybudovaná metodou deduktivní využívá při odvozování pouze dedukce a zahrnuje následující postup:
- stanovení teoretické báze (vymezení základních termínů a tvrzení)
- výběr logických prostředků, které teorie užívá
- teorii samu (tu získáme aplikací logických prostředků uvedených v bodě 2 na bázi z bodu 1)
Teorie vybudovaná deduktivní metodou je zkoumána se zřetelem k analýze vztahů mezi jejími složkami, aniž bychom přitom přihlíželi k příslušné předmětné oblasti. Takovou teorii lze chápat jako jakýsi formalizovaný jazyk (Fajkus 2005).
Metoda budování disciplín v přísném souladu se zavedenými principy dedukce se nazývá deduktivní metoda, disciplíny budované tímto způsobem se nazývají deduktivní teorie. Přitom zavedenými principy dedukce se rozumí:
- primitivních termínů, nedefinovaných termínů = malá skupina bezprostředně srozumitelných výrazů, aniž vysvětlujeme jejich významy
- definice = výrok, který primitivními termíny vymezuje svůj význam, tyto termíny jsou potom definované termíny
- postulátů, primitivních tvrzení, axiomů = evidentní tvrzení, věty disciplíny, aniž bychom zjišťovali jejich platnost – každé jiné tvrzení musí být vysvětleno jen a pouze použitím axiomu, jen tak je pravdivé, takto dokázaná tvrzení se nazývají teorémy a proces jejich dokazování je důkaz
Alfred Tarski (1969, 122–153) tvrdí, že deduktivní metoda je jediným rysem, který odlišuje matematické disciplíny od všech ostatních věd – každá matematická disciplína je deduktivní teorie, ale také každá deduktivní teorie je matematická disciplína. Deduktivní metoda je pokládána za nejdokonalejší z metod, jichž se používá ve výstavbě věd – omezuje totiž možnost omylů a nejasností.
Deduktivní teorii nazýváme (a) bezrozpornou, pokud si žádné dvě věty této teorie neodporují, a (b) úplnou, pokud z každých dvou kontradiktorických výroků formulovaných výlučně v termínech uvažované teorie lze jeden dokázat. Teorie je tedy úplná, jestliže každý výrok lze vyvrátit, nebo dokázat (Tarski 1969, 137–140).
Literatura
- Bacon, Francis. 1922. Nové organon. Praha
- Bach, Emmon. 1970. „Strukturální lingvistika a filosofie vědy.“ In Dvanáct esejů o jazyce, přel. Jan Šabršula a Miroslav Pravda, 125–142. Praha: Mladá fronta.
- Berka, Karel a Pavel Novák. 1961. „Pokus o využití deduktivní metody k popisu ruské pádové soustavy.“ Slovo a slovesnost 22(3): 203–207.
- Černý, Jiří. 1996. Dějiny lingvistiky. Olomouc: Votobia.
- Dirac, Paul Adrien Maurice. 2010. „The Physicist’s Picture of Nature.“ Scientific American: Guest Blog, http://blogs.scientificamerican.com/guest-blog/2010/06/25/the-evolution-of-the-physicists-picture-of-nature/, accessed 2. 4. 2013. Poprvé vyšlo v Scientific American 208(5): 45–53.
- Fajkus, Břetislav. 2005. Filosofie a metodologie vědy: Vývoj, současnost a perspektivy. Praha: Academia.
- Hjelmslev, Louis. 1972. O základech teorie jazyka. Praha: Academia.
- Horyna, Břetislav et al., eds. 1998. Filosofický slovník. 2. rev. vyd. Olomouc: Nakladatelství Olomouc.
- Joos, Martin, ed. 1957. Readings in Linguistics: The Development of Descriptive Linguistics in America since 1925. Washington: ACLS.
- Leška, Oldřich a Pavel Novák. 1966. „Nad dílem Louise Hjelmsleva.“ SaS 27(2): 141–142.
- Tarski, Alfred. 1969. Úvod do logiky a metodologie deduktivních věd. 2. vyd. Praha: Academia.
Autoři hesla
Nela Urbaniková (2012)
Garant hesla
Prof. Jan Kořenský
Jak citovat heslo „Dedukce: Charakteristika pojmu“
Urbaniková, Nela. 2012. „Dedukce: Charakteristika pojmu.“ Encyklopedie lingvistiky, ed. Kateřina Prokopová. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci. http://oltk.upol.cz/encyklopedie/index.php5/Dedukce:_Charakteristika_pojmu