Hapax legomenon: Historie pojmu
Hapax legomenon můžeme jednoduše definovat jako slovo, které se v rámci konkrétního textu či korpusu textů vyskytuje pouze jedenkrát.
Obecná charakteristika
Pojem hapax legomenon označuje slovo, resp. slovní tvar, který se vyskytuje v textu
(v mluveném či psaném projevu) pouze jedenkrát. Hapax legomena se – vzhledem
k nedostatečným dokladům o jejich původu – zpravidla nevyskytují ve slovnících (Lotko 2005, 44). Nejčastější výskyt hapax legomenon je spojen zejména s malokorpusovými jazyky, jejich výskyt je však doložitelný i u ostatních jazyků (Karlík 2002). V jazyce se kromě slovního spojení hapax legomenon můžeme setkat ještě s pojmy jako dis legomenon, tris legomenon a tetrakis legomenon. Tato označení (dis, tris, tetrakis) odpovídají četnosti výskytu daného slova v textu, tato násobná označení nejsou však tolik užívána.
Výskyt hapax legomen ovlivňují následující faktory: délka textu, tematická bohatost textu, publikum, pro které je text určen, a časové období, v němž byl text vytvořen. Jako příklady hapax legomen uvádí Encyklopedický slovník češtiny např. výrazy: (ze staroslověnštiny) povslún, posvázanie; (ze slovníků Klaretovy družiny') posvěcen/posviecan, požlát;
(z Rukopisu královédvorského) pietný, jarohlavý, dlúhopustý (2002, 163).
Historie pojmu
Původ slova hapax legomenon je transliterací řeckého ἅπαξ λεγόμενον, což je možné přeložit jako „řečený pouze jednou“. Výskyt hapax legomenon ve starší literatuře je obtížněji zjistitelný, jelikož máme k dispozici jen omezený počet dochovaných textů; je tedy pravděpodobné, že některá slova nacházející se ve starší literatuře považujeme za hapaxy nenáležitě, z důvodu nedostatečné evidence. Dodnes existuje např. spousta nerozluštěných hebrejských slov. Vysoký výskyt hapax legomenon je spojen s Biblí, ve Starém zákoně je přibližně 400 slov považováno za přímá vyjádření hapax legomen (The Jewish Encyclopedia, 226).
Bibliografie
- Bachmannová, Jarmila et al. 2002. Encyklopedický slovník češtiny. Praha: Nakladatelství Lidové noviny.
- Lotko, Edward. 2005. Slovník lingvistických termínů pro filology. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci.
- Mistrik, Jozef. 1993. Encyklopedia jazykovědy. Bratislava: Obzor.
- Popescu, Ioan-Iovitz a Gabriel Altmann. 2006. „Some Aspects of Word Frequencies.“ Glottometrics 13.
- Popescu, Ioan-Iovitz a Gabriel Altmann. 2008. „Zipf´s Mean and Language Typology.“ Glottometrics 16.
- Popescu, Ioan-Iovitz, Ján Mačutek a Gabriel Altmann. 2009. „Aspects of Word Frequencies.“ In Studies of Quantitative Linguistics 3. Lüdenscheid: RAM-Verlag.
- Schrader, Bettina. 2006. „How Does Morphological Complexity Translate? A Cross-linguistic Case Study for Word Alignment.“ Předneseno na Tübingen International Conference on Linguistic Evidence.
- The Jewish Encyklopedia, Vol. 6. 1904. New York and London: Funk and Wagnalls Company.
Autorka hesla
Ivana Varjassyová (2014)
Garanti hesla
Radek Čech a Petra Martinková
Jak citovat heslo „Hapax legomenon: Historie pojmu“
Varjassyová, Ivana. 2014. „Hapax legomenon: Historie pojmu.“ Encyklopedie lingvistiky, ed. Kateřina Prokopová. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci. http://oltk.upol.cz/encyklopedie/index.php5/Hapax_legomenon:_Historie_pojmu